رقص روی شمع های آبی

" هوالرحیم "

 

چو در نظر نبود روی دوستان ما را

به هیچ رو نبود میل بوستان ما را

رقیب گومفشان آستین که تا در مرگ

به آستین نکند دور از آستان ما را

خواجوی کرمانی

 

نمیدانم از کجا شروع کنم . . .

از تنهایی که انتهای او رفته است می آید!؟یا اینکه . . .

بگذریم دیگر رسم شدست بیتابی..

به نام تو که سین سلام از تو رسید..


1.خسته ام از تمام جهات . . .

گاهی باید رفت تا آنهایی که در نبودت بودنت را فراموش کردن در خاطره ی هر جا مُدت ات آبشان کنی تا بیشتر ریشه نگیرند در خاطراتت که هنوز برای خودت زنده است . . .!!

سخت است زندگی در کنار ادم هایی که تا فریاد نزنی سکوتت را باور نخواهند داشت،مردمانی که مفت خوری بهترین موهبت برایشان است و کمک به یک نیازمند سخت ترین کار . . .!!

از همه دوستان عذر خواهم که برخلاف حرفم سر موعد به روز نکردم و مدتی خبری  ازم نشد،،گاهی لجبازیست، گاهی خودخواهی و گاهی هم حتی تمام شدن شارژ هایت از روحت گرفته تا وایمکست!!

خسته ام نمیدانم شاید گام هایی که بر میدارم بزرگ است ،شاید وقتی که برای بعضی ها میگذارم زیاد است و و و و ... نمیدانم هزار بار تصمیم گرفته ام ولی نمیشود وقتی بتو توهین میکنن و بعدش از تو کمک میخواهند نمیدانم اسمش چیست ولی من عموما خر دورن صدایش میکنم که همیشه گند میزند به برنامه هایم و بیخیال گذشته دست کمک را میگیرد ولی همیشه از خودم راضی بودم تا جایی که شده ،شاید برنده من باشم!!

در این مدت که نبودم فکر کردم،فیلم دیدم،به آدم های اطرافم توجه کردم،خاطرات رو مرور کردم،عکس دیدمو آهنگ گوش کردم و . . .،برایم جالب بود خیلی ها عوض شده اند و نمیدانند، خیلی ها عوضی شده اند و باز نمیدانند و پر شدم از نمیدانند های آدم هایی که فعال ترین جای بدنشان شکم است و کم کار ترین آنها فکرشان!!

زیاد اهل ناله نیستم فقط همون یه ذرشم زیاد جمع شده بود،وقتی برگشتم مثل کسایی که مدت ها از خونشون دور بودنو برمیگردن همه جا سرک میکشن همه جا گشتم پست ها و وبلاگ دوستانو رصد بکنم تا اینجا که چیزی که کم آورده ام چشم است ولی واقعا خیلی تاثیر داره وقتی کارای دوستاتو میبینی ترغیب میشی برای نوشتن و نوشتن و نوشتن . . .

2. یادم نرفته که بود . . .

هیچوقت یادم نمی رود زمانی که تازه شعر را شروع کرده بودم و با اینکه شعر هایم نه وزن داشتند نه قافیه و نه استادی که بتواند راهنماییم کند ولی دوستشان داشتم . .!

"با احترام به تمامی اساتید"

من نمیدانم استادی به چند کتاب بیشتر و درست حرف زدن است یا چند کتاب خوب معرفی کردن و حرف درست زدن؟!

یادم میاد به انجمن شعری رفتم و بعد از چند جلسه با ذوق و شوق نوجوانی ام تصمیم گرفتم در انجمن،شعری را بخوانم و به یکی از افراد حاضر به قولی استاد شعرم را دادم و گفتم من تازه شعر را شروع کردم و ابتدا که دفتر چک نویس مرا دید و گفت این چه خطی است خودت بخوان(ینی در دفتر چرک نویس هم باید نستعلیق نوشت!؟)،و هر خط را که خواندم ایرادهایی گرفتند و در آخر هم گفتند شعر جالبی نیست و این شعر را نمیشه بخونی!!

حس و حال اون روزم که به کنار ولی نمیدانم خود استاد از ابتدای بدو تولد اشعارشان هم ردیف بزرگان شعر بوده یا چون نسل جدید باهوش تر است از بدو شعر گویی باید مثنوی بدون ایراد بگویند؟!

اینکه هر فرد بدونه به قول بازاریا با خودش چند چنده خوبه! اون موقع این منم منم ها میفته و میبینه کجای داستانه و چی میخواد،اون طور که من فهمیدم اون کسی که بیشتر میدونست کمتر گفت من میدونم من میدونم و اونی که کمتر میدونست بیشتر از تجربیات نداشتش و ندونسته هاش خواست بهت چیزیو بگه،شاید اگه اون روز لحن اون استاد بهتر بود مسیری که تو ادبیات برای خودم دارم رو زودتر طی میکردم!

    گاهی انسانهایی در مسیر تو قرار میگیرند که دنبالشان بودی ولی نمیدانستی کجا!!یکی از اون آدمها که به طور اتفاقی با او آشنا شدم مهدی موسوی بود،جدا از دیدگاه های اجتماعی و سیایسو و... این عشق به ادبیات اش بود که مرا به سمت خود کشید و مثل یک شاگرد چند ساله با من برخورد کرد و یادم میاد اولین بار(بعد اون خوندن که دلسردم کرد!!) که شعرم را خواندم به جای هر ایرادی یه نقطه ضعف شعر رو گفت و مرا تشویق کرد...!

3. این که پست ها امادست و شیر نمیکنم چیزی جز گ..دیسم نیست ،ولی مطمئنم پست بعدیم 5مرداد باشه برای اولین بار روز تولدم میخوام یه پست بذارم و...

و از این به بعد سعی دارم 5 اُم هر ماه به روز شدنو داشته باشم،و خوشحال میشم 5ام هر ماه میزبان شما عزیزان باشم!!:)

4.گاهی هم زنده پرست میشویم . . .

یکشنبه گذشته مراسم بزرگداشت استاد علی حیدری (پویا) بود و در کنار اساتید خیلی روز خوبی بود که فقط گرمای تخیلیش خ اذیت کرد.(ولی ب قول عزیزی شعرهای استاد هوا رو عوض کرد و ...) 

عکسی از مراسم و شعری از استاد رو هم در انتهای پست براتون میزارم.

5.معرفی چند آهنگ و فیلم :

5-1. آهنگ نوید زردی که خودم خیلی ازش خوشم اومد رو همراه با شعر کار در سایت زیر استفاده کنید:

شعر «نقطه چین»، دانلود موزیک

5-2.گاهی باید آدمهایی رو تحریم کرد ولی کاراشونو نه . . یه آهنگ خیلی خوب که این مدت شنیدم از مانی رهنما بود با شعری از یغما گلرویی پیشنهاد میکنم گوش کنید 

کنار تو - مانی رهنما

5-3.موزیک ویدیوی جدید و زیبای شادمهر عقیلی با شعری از سروش دادخواه که کار آروم و قشنگیه رو هم میتونید از لینک زیر مشاهده کنید!

انتخاب - شادمهر عقیلی

 5-4. فیلم "In Time" ساخت سال 2011 به کارگردانی و نویسندگی Andrew Niccol داستانی متفاوت از زندگی انسانیست که زمان ملاک زنده بودنه و در این فیلم کار میکنی تا زمان بدست بیاری تا زنده بمونی دقیقا چیزی که خیلی هامون معنیش رو نمیفهمیم،دیالوگ جالبی از این فیلم زمانیه که کودکی به دنیا میاد و تا 25سال زمان داره و مادرش میگه میشه 25سال صبر کنیم و میشه همین الان ازش (زمانش) استفاده کنیم!!!،کاری متفاوت با ایده ای جالب که مخاطب رو خسته نمیکنه،پیشنهاد میکنم این فیلمو از دست ندید.


6. و غزل زیبا از استاد علی حیدری (پویا)

وقتی که گرگ بره نما شد چه می کنید؟
شیطان خدانکرده خدا شد چه می کنید؟
در معبدی که خاطره ها در عبادتند
برقی جهید و قبله دوتا شد چه می کنید؟
این خار، این وبال لب چینه های لخت
سالار باغ آینه ها شد چه می کنید؟
آن پیرزن که خون اساطیر می خورد 
خاتون قصه گوی شما شد چه می کنید؟
ای چشمهای سبز تماشا اگر شبی
یک در کنار پنجره وا شد چه می کنید؟

 استاد پویا در حال شعر خوانی

 

/ 7 نظر / 85 بازدید
آزاده

گاهی انسانهایی در مسیر تو قرار میگیرند که دنبالشان بودی ولی نمیدانستی کجا!! موفق باشی!

س.ح.ر

مرسی، شباهتی که بین هر دومون پیدا کردم دلایل به روز نکردن طولانی بود... برات آرزوی بهترین ها رو دارم... منتظر خبر پست بعدی هستم :)

الهام میزبان

خوندمت نمی دونم چی بگم؟ امیدوارم ادبیات باشه و آغوش گرمش باشه و ما باشیم و با عشقش زندگی کنیم بقیه اش رو دیگه... بی خیال!

محسن

سلام دوست عزیز با شعری به روزم و منتظر نظر ارزشمند شما ممنونم[گل].